Jde o světlem tvrzené pryskyřice, jejichž značnou výhodou je kromě výborné estetiky i maximálně záchovná preparace v důsledku mikromechanické vazby na zub. I po mechanické stránce jsou na tom fotokompozitní výplně velmi dobře. Při dodržení určitých zásad je lze zhotovit prakticky kdekoliv. Nevýhodou oproti amalgámu je vyšší riziko vzniku zubního kazu v jejich okolí při nedodržování zásad správné ústní hygieny.
Výplně z kvalitních kapslových skloionomerních cementů používáme hlavně při ošetření zubního kazu u dětí v dočasném chrupu. Tento materiál se chemicky váže na zubní tkáně, čímž zabraňuje vzniku zubního kazu v okolí výplně, navíc uvolňuje fluoridy, čímž výrazně napomáhá remineralizaci v okolí zejména rozsáhlých zubních kazů.
Nevýhodou těchto materiálů je nižší mechanická odolnost. U rozsáhlejších výplní je obvykle nutné přibližně do 2-3 let výplň opravit (nikoli celou předělat). To ale v dětském chrupu neplatí, protože dojde k výměně dočasných zubů za stálé.
Amalgám je velmi starý materiál, který se během mnoha desítek let, po které se používá, velmi osvědčil. Má výborné mechanické vlastnosti, antibakteriální účinky, dá se s ním pracovat poměrně rychle a především v jakémkoli prostředí v ústní dutině.
Nevýhodou je nízká estetika a vzhledem k mechanickému způsobu ukotvení v zubu především nutnost dodržovat některé zásady při preparaci, které vedou k větší ztrátě zubních tkání, často i zdravých. To vzhledem k jeho dobré vodivosti tepla může mít za následek dráždění dřeně a dočasnou citlivost zubu na tepelné podněty.
Nutné je také zdůraznit, že zdaleka ne všechny defekty zubů lze řešit amalgámovou výplní. Zhotovení amalgámové výplně má své přesné indikace a pokud nedojde k jejich respektování, např. defekt tvrdých zubních tkání je příliš rozsáhlý apod., může aplikace tohoto velmi tvrdého a mechanicky odolného materiálu způsobit vznik prasklin v zubu a časem odlomení části zubu, v horším případě i prasknutí zubu.
je kromě výše zmíněných obecných nevýhod amalgámu (tepelná vodivost a možnost citlivosti zubu po ošetření, nutnost větší preparace) méně kvalitní. Důvodem je způsob přípravy, při které nemůže být zachován přesný poměr kovového prášku a rtuti a ruční kondenzace, která nedosahuje kvalit strojové. Časově ekonomické limity pro zhotovení také vylučují jakékoli detailnější modelování a leštění výplně. Vzhledem k nízké ceně, kterou zdravotní pojišťovna za tuto výplň vyplácí (v současnosti 270 Kč), má lékař v moderně vybaveném stomatologickém zařízení na zhotovení výplně čas sotva v řádu několika minut, což neumožňuje zhotovení kvalitní a dobře vypracované výplně. Vzniká tak výplň, která je nepřesná, neleštitelná, podléhá vnitřní korozi a pnutí, v důsledku objemových změn pod ní často vzniká kaz a zub s větší výplní se také častěji rozlomí.
Tato technologie je v dnešní době zastaralá a v mnoha evropských zemích je dokonce zakázáno tento materiál používat z důvodu možné zdravotní závadnosti.
obsahuje přesný poměr kovového prášku a rtuti nadávkovaný v kapslích. Díky přesnému poměru a odlišnému zastoupení reagujících kovů a díky strojové kondenzaci je zajištěna vyšší homogenita a tudíž i pevnost výplně, lepší zpracovatelnost a leštitelnost. Není možná koroze či objemové změny materiálu, které jsou u amalgámu hrazeného ze zdravotního pojištění zodpovědné za vznik netěsností a spár. V ceně výplně je navíc zahrnutý i dostatečný čas pro její zpracování, tvarování a leštění. Výsledkem je kvalitní a trvanlivá výplň. Taková výplň není hrazena ze zdravotního pojištění.