Parodontologie

Krvácí Vám dásně při čistění zubů?

Máte citlivé a odhalené zubní krčky?

Trápí Vás zápach z úst nebo už i viklání zubů?

Nebo si myslíte, že nemáte žádné potíže, ale bojíte se o svůj chrup, protože rodiče už ve Vašem věku měli snímací náhrady?

Je velká pravděpodobnost, že můžete trpět zánětem dásní nebo parodontitidou.

Víte, že zánět dásní či parodontitida souvisí s Vaším celkovým zdravím?

Přečtete si článek Dr. Jiřího Sedlmayera z Univerzity v Hamburku

Při čištění zubů nejde jenom o zuby (ale i o život), Dr. Jiří Sedlmayer

Tato zkrácená a zjednodušená verze je publikovaná s laskavým  svolením autora.


98 % dospělého obyvatelstva trpí více nebo méně pokročilými záněty dásní, které se mimo jiné projevují jejich krvácením. Zhruba polovina z nich vykazuje aktivní parodontální choboty o průměrné hloubce 5mm.

Vynásobíme-li tuto hloubku průměrným marginálním obvodem a počtem zubů (0.5cm x 3cm x 28), tedy „rozvineme-li“ tuto zanícenou plochu, obdržíme překvapivě velkou plochu otevřené, chronicky zanícené rány, která je masivním zdrojem infekce celého organizmu.

Větší (30-60 cm²), častější (50 % dospělých) a déle působící (cca 20 let) zdroj infekce je v lidském těle více než vzácný!

Příčinou zánětu dásní jsou parodontální mikroorganizmy, které jsou součástí zubního plaku. Bakterie způsobující záněty dásní produkují působky, které provokují imunitní odpověď organizmu. Díky již zmíněné velké zánětlivé ploše se zmíněné bakterie a jejich působky dostávají dlouhodobě a ve vysokých koncentracích krevním oběhem do celého organizmu. Je prokázané, že působky bakterií poškozují vnitřní výstelku tepen a tím zde usnadňují usazování krevních destiček, cholesterolu a výše zmíněných bakterií za vzniku  aterosklerotických plátů.

Studie prokázaly u pacientů se špatnou ústní hygienou (a tím i zánětem dásní a paradentózou) podstatné zvýšení pravděpodobnosti srdečního infarktu (1.5-2 x, resp.70 %)  a mozkové mrtvice (2.8 x). Četnost předčasných porodů a novorozenců se sníženou váhou stoupá u pacientek se špatnou ústní hygienou až 7x. Záněty dásní a paradentóza mají rovněž vliv na vznik získané cukrovky 2.typu.

Každý může tato rizika správným pečováním o svůj chrup odvrátit…

ČISTÉ ZUBY PRODLUŽUJÍ ŽIVOT!

Parodontologie je naší specializací

Pro optimální léčebný efekt je třeba intenzivní komunikace mezi parodontologem a dentální hygienistkou. Je proto ideální, pokud tato týmová spolupráce probíhá v rámci jednoho pracoviště. Jedině tak je možné mít Váš chrup zcela pod kontrolou.

Moderní parodontologie vyžaduje úzkou a týmovou spolupráci lékaře – parodontologa s dentální hygienistkou.

Tato spolupráce by měla optimálně probíhat na jednom pracovišti. Jedině tak je možné vést léčbu efektivně a mít Váš chrup zcela pod kontrolou.

Parodontologie je naší specializací. Na našem pracovišti poskytujeme specializovanou parodontologickou péči i pacientům našich kolegů, zubních lékařů.

Jak parodontologická léčba probíhá?

Parodontologie se zabývá především záněty dásní a parodontitidou. Nelze však opomenout další významné léčebné výkony vedoucí např. k odstranění hlubokých parodontálních chobotů, odstranění nežádoucích slizničních tahů v dutině ústní a ke krytí odhalených zubních krčků.

Úvodní parodontologická léčba je vždy konzervativní. Zahrnuje instruktáž ústní hygieny a následně odstranění veškerého zubního kamene, tj. naddásňového zubního kamene a poddásňového zubního kamene, který je schován na kořenech zubů v parodontálních chobotech, tzv. „hloubkové čištění“.

Toto čištění je na našem pracovišti prováděno maximálně šetrně a zásadně v lokální anestezii, kterou aplikuje lékař. Kombinujeme  použití kyret – ručních nástrojů, které mají nezastupitelnou úlohu v procesu kvalitního hloubkového čištění, s použitím unikátního ultrazvukového přístroje Satelec Newtron.

Teprve po odstranění zánětu dásní je případně možné provádět „kosmetické“ výkony jako odstraňování pigmentací – pískování zubů a bělení zubů.

Pouhé odstranění veškerého zubního kamene by dlouhodobě zůstalo bez efektu, pokud nedojde k nácviku správné techniky čištění zubů. Jestliže si chcete správné návyky pamatovat déle než několik minut, měl by nácvik ústní hygieny probíhat důkladně a opakovaně ve Vašich ústech.